MARKI

Smeg, czyli eco po włosku

/

Od kilkudziesięciu lat produkty marki Smeg są postrzegane jako „trendy” rozwiązania, które świetnie adoptują się we wnętrzach. Styl marki jest wyraźnie zdefiniowany i jest odzwierciedleniem włoskiego wzornictwa, czyli kreatywnej elegancji i wysokiej jakości. Innowacyjność, świetny design i przywiązanie do detali sprawiają, że urządzenia Smeg zajmują miejsce w centrum domu.

Firma Smeg została założona w 1948 roku przez Vittorio Bertazzoni w mieście Guastalla w północnych Włoszech. Historia przedsiębiorczości tej włoskiej rodziny sięga XIX wieku. Zaczynając od kowalstwa, rozwijając swój biznes, Bertazzoni zaczęli tworzyć kuchnie wolnostojące. W drugiej połowie lat pięćdziesiątych firma zaczęła produkcję jednej z pierwszych kuchenek gazowych. W 1963 roku wprowadzono na rynek pralki i zmywarki. W połowie lat siedemdziesiątych ogłoszono  nadejście pierwszych płyt grzewczych oraz piekarników do zabudowy. Firma zaczęła również współpracę ze sławnymi designerami. W latach dziewięćdziesiątych Smeg wprowadził do swojej oferty zlewozmywaki, okapy, lodówki i kolorowe AGD z kolekcji 50’s Style, które wkrótce stały się rozpoznawalne na całym świecie. Obecnie firmą zarządza trzecie pokolenie rodziny Bertazzoni, które wciąż zachowuje pamięć o swoich początkach w włoskiej nazwie firmy  – „Smaltarie Metallurgiche Emiliane Guastalla” co oznacza „Zakłady Metalurgiczne w Guastalli”.

 

Firma Smeg projektując piekarniki, lodówki, ekspresy do kawy, kuchenki, zmywarki, pralki czy okapy od samego początku miała na uwadze ochronę środowiska. Dla Smeg ekologia oznacza nie tylko produkowanie urządzeń, które mają możliwie niewielki wpływ na środowisko naturalne, ale także tworzenie takiego procesu produkcyjnego, który odzwierciedla obowiązujące normy ochrony środowiska. Firma największy nacisk kładzie na dobór materiałów do produkcji. Stal, aluminium czy szkło mogą być łatwo poddane recyklingowi. Przez ostatnie lata, w procesie produkcji Smeg znacznie zmniejszył emisję zanieczyszczeń i zużycie zasobów takich jak woda, energia elektryczna czy materiały do opakowań.

Dumą firmy Smeg jest również jej siedziba, która stała się symbolem proekologicznego podejścia marki. Zaprojektowana  i wyposażona w jedne z najbardziej nowoczesnych, zautomatyzowanych technologii dostępnych na rynku, została uznana za jedno z najbardziej innowacyjnych miejsc we Włoszech i zdobyła w 2007 roku nagrodę w konkursie Modena Domotics Competition organizowanym podczas tygodnia bio architektury organizowanym w Modenie.

Produkty Smeg są nie tylko piękne ale również przyjazne środowisku. Wysoka wydajność i niskie zużycie energii są cechami wszystkich piekarników, zmywarek pralek, okapów, lodówek czy ekspresów do kawy. Te cechy w połączeniu z najwyższej klasy designem sprawiają, że Smeg jest jedną z najbardziej pożądanych marek wnętrzarskich na świecie.

 

fot. Smeg