WYDARZENIA

Łódź Design Festival 2017

/

 

Łódź Design Festival powstał w 2007 roku aby promować polskie wzornictwo. W ciągu lat festiwalowy program wzbogacał się o nowe elementy, aż osiągnął obecny kształt. Sercem festiwalu jest zbiór wystaw kuratorskich tworzonych w odniesieniu do corocznego hasła przewodniego, prezentuje różne spojrzenia na projektowanie. Podczas festiwalu odbywają się konkursy i plebiscyty. Make me! to konkurs dający początkującym projektantom możliwość zaprezentowania swoich prac. Zorganizowana w ramach festiwalu wystawa pokonkursowa jest obrazem poszukiwań tożsamości przez młodych twórców. Must have! to plebiscyt i wystawa koncentrujące się upowszechnianiu najlepszych polskich wdrożeń użytkowych. Podczas festiwalu dużym zainteresowaniem cieszy się również strefa dedykowana rodzinom z dziećmi. To miejsce do kreatywnej zabawy i nauki.

Łódź Design Festival to obecnie najważniejsze w Europie Środkowo – Wschodniej wydarzenie związane z projektowaniem o randze międzynarodowej. Prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne i architekturę, aż po modę. Skupia ludzi, którzy dzięki otwartości umysłu i zaangażowaniu podejmują różne wyzwania, mają odwagę projektować i zmieniać otoczenie na lepsze.

 

Tegoroczna, jedynasta już edycja Łódź Design Festival odbędzie się w dniach 3-8 października. Jej hasłem przewodnim będzie  OD.NOWA. Poprzez wystawy, wykłady, panele dyskusyjne będzie organizatorzy wspólnie z uczestnikami festiwalu, będą zastanawiać się nad współczesnym wzornictwem, nad projektowaniem „na nowo i od nowa”.

Michał Piernikowski, Dyrektor Łódź Design Festival:

„Nowość, zdaje się być najważniejszą cechą współczesności. Zakwestionowaliśmy wiele starych prawd i utartych sposobów myślenia. Po raz pierwszy w historii, w wysoko rozwiniętych społeczeństwach najmłodsze pokolenia, żyją w świecie diametralnie innym od tego, w którym dorastali ich rodzice. Niespotykane wcześniej zmiany technologiczne, społeczne i środowiskowe motywują do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań. Na każdym niemal etapie naszego życia stykamy się z nowymi wyzwaniami. Jak będziemy mieszkać, pracować, spędzać czas wolny? W jakich miastach będziemy żyć i jak się po nich przemieszczać? W jakim świecie będziemy się rodzić, dorastać i starzeć. Te pytania postanowiliśmy zadać projektantom, kuratorom i markom, z którymi przygotowujemy tegoroczną edycję Łódź Design Festival.”

 

Szczegółowy program na Łódź Design Festival